Terenska nastava - Edukacija o ljudskim pravima, Zaštita čovjekova okoliša i Prostorno uređenje

Autor: Petra Peloza, 28. 9. 2017.

Foto-galerija

Učenici naše škole 22. rujna u pratnji su profesorica Ivane Černeha, Irene Kuvačić te stručne suradnice Sanje Bradić  krenuli put Pule.

Kako bi se udovoljilo svačijem ukusu i interesima, učenici su bili podijeljeni u dvije skupine. Prva skupina, koja pohađa izbornu nastavu ekologije, krenula je u otkrivanje čari rta Kamenjak. To je dio Istre koji svojim prirodnim bogatstvima privlači brojne posjetitelje. Na Kamenjaku, koji je dugačak tek nešto više od 3 kilometara nalazi se 600 različitih biljnih vrsta pa su učenici uživali u netaknutoj prirodi s pogledom na kristalno čisto more obližnjih uvala. Na zabavan su način uz stručnog vodiča i profesoricu Kuvačić utvrdili znanje ekologije. Druga se skupina u sastavu učenika koji pohađaju izbornu nastavu sociologije te aktivista škole uputila u društveni centar Rojc (Karl Rojc antifašistički borac).  Kustosica Danijela Poropat učenicima je predstavila rad samoga centra te ih detaljnije upoznala s udrugama, aktivnostima i zanimljivostima koje nudi. Objasnila je kako je Rojc nekoć bio vojarna, a danas u njemu djeluje čak 110 organizacija civilnoga društva. Njegovim dugim, oslikanim i šarenim hodnicima dnevno prođe tisuće aktivnih članova udruga, aktivista i posjetitelja, a nitko iz njega ne može izaći rezigniran. Učenici su naposljetku pogledali film o samom centru i doživljajima ljudi iz svih krajeva svijeta koji su ga posjetili. Kako se susret bližio kraju, početne predrasude prema ovome nadasve neobičnom mjestu u potpunosti su nestale te su učenici uživali u inovativnosti prostora, obiteljskoj i toploj atmosferi i umjetnosti stvaranja i održavanja nezamislivoga. Uslijedio je obilazak grada Pule, njenih najvažnijih znamenitosti i upoznavanje njene prošlosti. Time je završio obrazovni dio puta te su se obje skupine susrele kako bi podijelile dojmove i prepričale dogodovštine dana.

Uslijedio je odlazak kući popraćen smijehom i pjesmom te su se svi složili kako bi ovakvih putovanja trebalo biti više.

Petra Peloza, 4.a

« Studeni 2017 »

Ovaj mjesec: 2033

Gimnazija Eugena Kumičića Opatija / Drage Gervaisa 2, HR-51410 Opatija / www.gimnazija-ekumicica-opatija.skole.hr / ured@gimnazija-ekumicica-opatija.skole.hr