Memento 2020 – Psihologija i sociologija holokausta

Autor: Sara Meszaros, Sara Grgurić, 31. 1. 2020.

Dana 27. siječnja od 12.30 do 14.00 zajedno s učenicima Osnovne škole „Rikard Katalinić Jeretov“ Opatija i učenicima ostalih opatijskih srednjih škola sudjelovali smo u događanju Memento 2020 – obilježavanju dana sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti. Na spomenuti datum 1945. oslobođeno je 7.500 zatvorenika iz sabirnog logora u Auschwitz-Birkenau u Poljskoj. Riječ je o obilježavanju koje čitav niz godina provodi naša škola u suradnji s Udrugom antifašističkih boraca i antifašista Opatije, što su u uvodnim riječima naglasili umirovljena nastavnica i jedna od pokretačica Mementa Tatijana Matetić i predsjednik Udruge gospodin Bruno Starčić.

Naglasivši kako smatraju da kako postoji velika društvena, kulturna, pa i politička važnost iznošenja psihologijskih i sociologijskih pouka holokausta sa svrhom očuvanja sjećanja na holokaust, al i obaveza ugradnje pouka holokausta u stvaranje okruženja za rast i razvoj pojedinaca i društava nadahnuto tolerancijom i prihvaćanjem različitosti, naše nastavnice Sanja Marušić i Sara Meszaros održale su prigodno predavanje iz područja psihologije i sociologije holokausta.

Naša je dužnost, naglašeno je u zaključku, prepoznati zle sustave i zlo u sustavima, kao i podržati osobne ljudske snage i vrline kroz stvaranje preduvjeta za suradnju, suosjećajnost i smislen život. Ujedno je upućen poziv svima nama učenicima za sudjelovanjem u 11. Danima antifašizma u Opatiji, gdje će biti organizirane multidisciplinarne radionice na temu cijene života.

Učenici su odgovarali na pitanja i donosili vlastite zaključke te tako i sami sudjelovali u ovom obilježavanju.

Sara Grgurić i Sara Meszaros, prof.

Memento 2020 – Psihologija i sociologija holokausta

Autor: Sara Meszaros, Sara Grgurić, 31. 1. 2020.

Sara Grgurić i Sara Meszaros, prof.

Dobro došli!

Virtualna izložba

« Srpanj 2020 »

Zašto upisati GEK?