2010-04-21 14:13:00

2. međunarodna konferencija

 REVITALIZACIJA MALIH POVIJESNIH GRADOVA I NJIHOVIH OKRUŽENJA U PRIMORSKO-GORANSKOJ ŽUPANIJI

 Osvrt

             U okviru programa izborne nastave iz povijesti – Stari gradovi opatijske Liburnije, posjetili smo drevni gradić Mošćenice, koji je 23. i 24. listopada 2009. bio domaćin konferencije o revitalizaciji malih povijesnih gradova i njihovoga okruženja, te smo prisustvovali izlaganjima europskih stručnjaka za ovu problematiku.

             Konferenciju su organizirali Hrvatska sekcija ECOVAST-a (Europsko vijeće za sela i male gradove) i Katedra Čakavskoga sabora općine Mošćenička Draga.

             Konferencija je bila podijeljena u dva tematska bloka; prvoga dana konferencije program je bio usmjeren na projekt "Mošćenice - živi grad muzej" i metodološki pristup obnovi, a drugoga dana na širu problematiku malih gradova i njihova okruženja.

             Raspon tema obuhvaćao je povijesna, povijesno–umjetnička, sociološka, geografska, prostorno–planska, urbanistička, te edukativna istraživanja i promišljanja u funkciji poboljšanja stanja i unapređenja kvalitete života u malim gradovima koji su od posebne vrijednosti ne samo za lokalnu, već i širu zajednicu, predstavljajući istovremeno dio europske kulturne raznolikosti.

             Predstavnici ECOVAST-a su tako upozorili kako uslijed brojnih društvenih i klimatskih promjena budućnost ljudskoga razvoja itekako ovisi o malim gradovima.

Drugogadanakonferencijeslušalismosljedećapredavanja:

Opstanak malih europskih gradova, Phila Turnera, Prostor i struktura vinodolskih gradova – primjer Hreljina, Ratka Vučetića, Privatne zalihe, opće dobro – kuća dr. Mladena Križa u Čabru, Željke Čorak, Malinska na otoku Krku 1909.-2009. – sto godina organiziranog turizma, Darje Radović Mahečić, iZaštita povijesnih gradova u okviru zakonodavstva u Hrvatskoj, Nenada Lipovca.

            Predavanja su zbog stručnosti predavača bila vrlo kvalitetna te uz to popraćena vizualnim sadržajima. Teme i načini njihovoga prikazivanja i obrade bili su vrlo zanimljivi, a posebno dojmljivo bilo je predavanje Željke Čorak. Ona je vrlo emotivno opisala kuću dr. Mladena Križa u Čabru s iznimno vrijednom zbirkom secesijskih predmeta te tako dala primjer skrivenih resursa naših malih naselja kao dokumenata načina življenja i ilustracija „male povijesti“.

                                                                                                        Dino Zuljani, 4.a


Gimnazija Eugena Kumičića Opatija